Evde saç bakımı, saç bakımı rutinim, neler kullanıyorum?

Eminim hepiniz sağlıklı, uzun, yumuşacık ve parlak saçların sırrını merak ediyorsunuzdur.
Ben de size bunun için birkaç ipucu vereceğim. 

Ilk yapmanız gereken saçınıza uygun bir şampuan seçmek. Ben Nashi markasının Phyto Repair Remedy serisini ve Argan yağı serisinin de saç bakım sütünü ve argan yağını kullanıyorum. Nashi heryerde bulunmuyor bazı seçkin kuaförlerde bulmak mümkün. Saçınızın dönemsel ihtiyaçlarına göre şampuan ve saç bakım ürünleri kullanmalısınız. Örneğin saçlarınız çok dökülüyorsa bir süre ona göre şampuanlar ve bakımlar uygulamalısınız.

Onun dışında benim saçlarımın sağlıklı olmasının bir nedeni de saçlarımı banyodan çıkınca hiç kurutmamam olduğunu düşünüyorum. Bence saçın ıslak kalması hızlı uzaması açısından daha iyi. Ancak ne yazık ki ben saçımı çok sık düzleştirdiğim ve maşa yaptığım için saçlarıma bu şekilde daha çok zarar veriyorum. 🙁 Ama bunun için de bir çözümüm var tabi. Kerastase’ın Nutritive serisinin Nectar Thermique’ ini kullanıyorum. Hem saçı ısıdan koruyor hem de doğal bir parlaklık veriyor. Bu ürünü nemli saça kurutmadan önce ya da kuru saça fönden, düzleştiriciden, maşadan önce uyguluyorsunuz.

Saçlarınıza işlem yapmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız çünkü ıslak ve hafif nemli saç çok hassastır, kolay yıpranır. Bir de ben çok özel günler olmadığı sürece kuaföre saçımı yaptırmak için gitmeyip, evde kendim yapmayı tercih ediyorum. Kontrol bende oluyor.

Ayrıca son 2 aydır tırnaklarımın çok kırılıyor olması şikayetiyle biotin almıştım. Biotin bir H vitamini ve aynı zamanda B7 diye de geçer. Saçların ve tırnakların daha güçlü olmasını ve hızlı uzamasını sağlar. Bu yüzden ilk kez kullanırken Solgar’ın 5000 miligramlık biotinini kullandım. Bunun içinden 50 kapsül çıkıyor. Şimdi de 1000 miligramlığına geçtim. Bu da bittiğinde yaklaşık 3 aydır kullanmış olacağım. Daha uzun kullanmamanızı öneririm çünkü bu tip şeyler karaciğeri zorluyor. 1 yılda en fazla 3 ay kullanmanız uygundur. Biotin kullandıktan sonra saçlarımın ve tırnaklarımın biraz daha güçlenip hızlı uzadığını farkettim.

Eğer saçınızı boyatıyorsanız boyanın organik boya olduğundan emin olmanız lazım. İnoa organik boyadır ve saça zarar vermez. Diğer boyalar saçı kurutur. Saçınıza röfle yaptırıyorsanız Olaplex ile yaptırmalısınız. Bu ürün Türkiye’ye geçen sene geldi ve saçı diğer açıcılara göre nispeten daha az zarar vererek açıyor.

Benim saç bakımıyla ilgili söyleyeceklerim bu kadardı. Umarım faydalı olmuştur.
Ayrıca konuyla ilgili bir de videom var:


Youtube kanalıma abone olabilirsiniz: https://goo.gl/btQXlt
Merak ettiğiniz ya da aklınıza takılan bir şey olursa, hemen alttan yorum yazabilirsiniz.


Beni sosyal ağlardan da takip edebilirsiniz:
Facebook: http://www.facebook.com/ilaydaoymakk
Instagram: http://www.instagram.com/ilaydaoymakk
Twitter: http://www.twitter.com/ilaydaoymakk
Youtube: http://www.youtube.com/c/ilaydaoymakk
Google+: https://plus.google.com/+Ilaydaoymakk

Paylasarak destek olabilirsin 🙂
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
0Share on LinkedIn
Linkedin

1 Yorum

  1. Günlük saç bakımı yapmak zorunda kalıyorum çünkü saçlarıma sürekli işlem yapıyorum her gün şekil vermem gerekir bu sebeple bakımın da iyi olması ve saçlarımı koruması gerekiyor doğal keratin kullanıyorum saçlarım için farklı farklı ürün kullanarak uğraşmama gerek kalmıyor uzun zamandır patentli keratin sayesinde sayesin de saçlarım hep bakımlı ve sağlıklı şekil veremeden çıktığım zamanlar da bile hoş görünüyor hep.

Yorum yaz

Gezinme